KEDİLER NASIL DÖRT AYAKLARI ÜZERİNE DÜŞERLER?

Bilimsel verilere göre düşen bir cisme dışarıdan bir kuvvet uygulanmadığı sürece bu cisim açısal bir dönme hareketi kazanamaz; ancak bunu yapabilen bir canlı vardır o da; kedi!
Kediler bu becerilerini, omurga yapılarına ve iç kulaklarındaki gelişmiş denge merkezlerine borçludurlar. İnsanlarda 25 tane olan omurga diskleri kedilerde 30 tanedir ve
kedilerdeki bu disklerin hareket ve esneme kabiliyetleri insanlarınkinden kat kat fazladır. Ve de kedilerin köprücük kemiği yoktur; bu da onlara vücutlarını başlarından bağımsız bir şekilde bükme kabiliyeti verir. Ayrıca; bu becerilerinin bir diğer sebebi olan denge merkezleri (Vestibüler Aygıtı) sayesinde kediler, havadayken yön tayini yapabilirler ve böylelikle vücutlarını hangi yöne çevireceklerini bilirler. Yavrular, bu özelliklerini ancak 7 haftalık olduklarında kullanabilmeye başlarlar.


Kedi düşerken sırasıyla şunları yapar:
1. Hangi yönün hava hangi yönün yer olduğunu tayin eder ve başını yere doğru çevirir.
2. Ön bacaklarını yüzüne yaklaştırır.
3. Omurgasının ön kısmını, başıyla aynı çizgide olacak şekilde çevirir.
4. Arka ayaklarını da çevirdikten sonra vücudun geri kalan alt kısmını da döndürerek dört ayağının üzerine düşmeye hazır hale gelir.
5. Paraşüt etkisi yaratmak için vücudunu gerer, bacaklarını iki yana doğru açarak paraşüt gibi geniş bir şekil alır ve düşme hızını azaltır.

Fakat unutmayalım ki, kedilerin dört ayak üzerine düşebilmeleri bunu her düştüklerinde gerçekleştirebilecekleri ya da yaralanmayacakları hatta ölmeyecekleri anlamına gelmez. Lütfen “KEDİLER HER ZAMAN DÖRT AYAKLARININ ÜZERİNE Mİ DÜŞERLER?” yazımızı da okuyun.

Bol miyavlı günler…

0 yorum:

Yorum Gönderme