KEDİLER ÜŞÜR MÜ?

Çoğu zaman “kediler üşümez, onların tüyleri var…” gibi sözler duyuyorsunuzdur mutlaka. Neden kedilerin üşümediğini sanıyorlar ki; bir kedi “üşüyorum” diyemediği için olabilir mi? Neyse biz gelelim bu işin doğrusuna; kediler de tıpkı insanlar gibi üşürler, hatta aşırı soğukta ölebilirler.
Kedilerin üşümeye başladıkları sıcaklık 20-22oC’dir. Bu sıcaklığın altında uzun süre kalan kedi, üşütüp hastalanabilir ve hatta ölebilir; tıpkı insanlar gibi. Dışarıda yaşayan kediler, kendilerine kısmen korunaklı bir yer bularak vücut ısılarını korumaya çalışırlar.
Bunun için de enerjiye ihtiyaç duyarlar. Yani, yeterince beslenmeyen ve korunaklı bir yer bulamayan sokak kedileri, hipotermi sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Hipotermi, vücut ısısının normal değerlerin altına düşmesidir. Eğer vücut ısı kaybı yüksek olursa bu maalesef ölümle sonuçlanabilir.

Evde sizinle birlikte yaşayan kedinizin üşüyüp üşümediğini, onu sadece gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Eğer kıvrılıp yatıyorsa, patileri ile burnunu ve kulaklarını örtüyorsa, kalorifer peteklerinin/sobanın yakınına yanaşıyorsa, battaniye/yorganların altına giriyorsa üşümüş demektir. Kedinizin de sizin gibi üşüdüğünü ve üşüyünce hastalanabileceğini unutmayın. Kışın daha yüksek enerjili mamalarla beslemeye çalışın, zira vücut ısısını koruması için daha fazla enerjiye ihtiyacı olacak, özellikle de dışarı çıkmayı seviyor ve evin dışında zaman geçiriyorsa.

Ayrıca sokak kedilerine de barınabilecekleri bir küçük yer yapabilirsiniz. Küçük sokak barınaklarının nasıl yapılacağı ile ilgili videoyu izlemek için tıklayın. Yapımı çok kolay, siz de bir tane hazırlayın ve sokak hayvanlarının üşümesini bir nebze de olsa engelleyin.

7 yorum:

Adsız dedi ki...

Güzel Olmuş ...

kupa7 si dedi ki...

elbette üşürler

Adsız dedi ki...

arkadaşlar bugün yastaayım kedi m minnak im soguktan ölmüş ona çok alismistim ölmüş dememin nedeni onu bu sene bulmuşken ondan ayrılmak zorunda kalmistimm ama onu güvendigimiz birineemanet etmistimm::((((( sizde eğer kendinizi birine emanet ettiyseniz ondan ayriysaniz onu görmeye gidin ve ona sımsıkı sarilin çünkü bir daha böyle bir sansiniz olmayabilir yada bugün sokakta kalmış hayvanlar için bir kulübe yapın veya evinizin onune bir taş şu bir kaç parça ekmek koyun lütfen unutmayın sokaktaki bütün hayvanlar bizim yardımcımız şefkatli MUHTAÇ::::::::(((((((((

Ferya Yalcinkaya dedi ki...

Çok net ve açıklayıcı olmmuşş

Ugur Yaparel dedi ki...

Tek kelime harika açıklamışınız sagolun

ÖZGE dedi ki...

Kedisini kaybeden arkadasin basi sagolsun cok uzucu gercekten. Sokaktaki hayvanlara da arkamizi donneyelim elimizden geldigince bi seyler yapalim. Guzel yorumlariniza da tesekkurler :)

Muzaffer Büyükbaki dedi ki...

Hayvanlara şefkat göstermeyen insanlara da

merhamet etmez.

Yorum Gönder