KEDİLER NANKÖR MÜDÜR?

“Nankör kedi” sözü ile tüm kedilerin ortak özelliği olarak ilan edilen nankörlük ne demektir önce buna değinmek lazım. Nankör’ün kelime anlamı; iyilik bilmez, yapılan iyiliklerden anlamayan demektir. Bütün kediler böyle midir peki?
Kedilerin nankör olarak değerlendirilmesinin en büyük sebebi, onların hemen hemen her zaman köpeklerle kıyaslanmalarıdır. Halbuki, doğası, tarzı, istekleri, kendilerini ifade ediş şekilleri vs. tamamen farklı olan bu hayvanların verdikleri tepkileri birebir karşılaştırmak hiç doğru değildir.
Kediler de köpekler gibi sahiplerine duygusal olarak çok bağlıdırlar, sevdikleri bir insanın üzülmesi, hastalanması, ölmesi onları da çok üzer, depresyona sokabilir; hatta bu durum kedinin ölümü ile de sonuçlanabilir. Köpekler, sahiplerine asla zarar vermezler, onları korurlar; ama kediler köpekler kadar koruyucu değildirler. Ayrıca kediler doğaları gereği köpeklerden daha ürkek hayvanlardır ve kendilerini koruma içgüdüsü daha çok gelişmiştir, bu yüzden de bu içgüdü ile davranarak tırmalama, ısırma gibi eylemlerde bulunabilirler. Bu biraz da kedinin karakteri ile ilgili bir durumdur. Kimi kediler diğerlerine oranla çok daha tedirgin ve asabi bir yapıya sahip olabilirler ve güven duygularını sahiplerine karşı bile tam olarak geliştiremezler. İşte böyle bir kediye karşı, sizin ani bir hareketiniz, yüksek sesiniz, ona dokunmanız vs. bazen kedi tarafından tehdit olarak algılanabilir ve bu da size tırmık ya da ısırık olarak geri dönebilir. Bu onların nankörlüğünden değil, köpeklerden çok daha baskın olan kendini koruma içgüdüsünden kaynaklanır.

Mesela, 7 yıl boyunca ailemizin bir parçası olan Boncuk adlı sevgili kedimiz, ailemizin şu anki üyesi olan Kaju’dan çok daha gergin ve asabiydi. Kediler genelde gözlerinin içine dik dik bakılmasından hoşlanmazlar; çünkü bu onların dünyasında “sana meydan okuyorum sana saldırabilirim” anlamına gelir. Bu yüzden Boncuk, ben onu sevip öperken birden gözgöze geldiğimizde beni çokça ısırmıştır. Ama Kaju’ya gelirsek daha bir kere bile böyle bir davranışı olmadığı gibi, hiç hoşlanmadığı şeyleri yapsak bile (örneğin ilaç içirmek) kesinlikle ısırma ya da tırmalamaya yeltenmez. Bu da Boncuk ile Kaju’nun ne kadar farklı kişilikleri olduğuna işaret eder. Kişiliği gereği, Boncuk daha az güvenen ve daha hırçın bir kedi idi, ama bu asla ona yapılan iyiliklerin ona verilen sevginin farkında değildi demek değil, sevgimize fazlası ile karşılık verirdi hatta kendince bizi korurdu bile. Bir gün teyzem, bizi ziyarete gelmişti ve annemin yanına oturmuş onu sertçe, amanın da benim kardeşim pat pat şeklinde seviyordu. Annemin ve teyzemin tam karşısında oturan Boncuk, kulaklarını dikip teyzeme ters ters bakmaya başladı. Bu sırada teyzem mutfağa gitti, teyzemi göz ucuyla takip eden Boncuk onun hemen ardından mutfağa daldı. Akabinde teyzemin bağırışı duyuldu: “Aaaa, alın bunuuu, dövüyo bu beni!” Koştuk bir baktık ki, teyzemi mutfakta yalnız kıstıran Boncuk, anneme vurduğunu düşündüğü teyzeme seri pati vuruşları gerçekleştirmekte.
Kedilerin tehdit algısı dışında nankör olarak değerlendirilmelerindeki bir diğer özellik de çok karakterli hayvanlar olmalarıdır; tıpkı insanlar gibi. Hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyler, keyifli ya da keyifsiz oldukları zamanlar vardır. Mesela bir kedi her zaman kendini sevdirmez. Canı sevilmek ya da ellenmek istemediği zaman ısrar edilirse tıslama, tırmalama ya da ısırma yoluna başvurabilir. İnsanlarda da aynı şey geçerli değil mi zaten. İnsanların da üstüne gidildiğinde; kızdıkları, bağırdıkları, yumruklarını konuşturdukları gibi. Bu ne derece bir nankörlüktür sizce?

Kedilerin hayatta kalma ve kendilerini koruma/savunma içgüdüleri oldukça yüksektir ancak asla ince planlar yapmazlar, komplolar kurmazlar. Tek istedikleri, karınlarının doyması, güvenli bir yaşam alanı ve sevgidir. Bunlara sahip olan bir kedi kesinlikle bunun değeri bilir, mutlu olur, sevgiye karşılık verir, bazen çok rahatsız olsa da sığışamasa da kucağınıza kıvrılır ve dakikalarca mırlar, elinizi yüzünüzü yalar, evin içinde kuyruk gibi peşinizden dolanır, sizi gözünün önünden ayırmak istemez. Bütün bunlar nankörlük mü sizce?

2 yorum:

deliraporu dedi ki...

En nankör kediyle en az nankör insanı kıyaslayamazsınız. Bu olumsuz duygular insanoğluna özel maalesef.

Anonim dedi ki...

ben köpekleri de severim kedileri de babamın vet. kliniğinde yeterince onlarla oynuyorum bazen tırmık atsalarda hala seviyorum. kedileri asla nankör diye tanımlayamayız . Bazı insanlar kendi nankörlüklerini bir kenara bırakıp kedilere nankör diyorlar . köpekler biraz yemek için özgürlüklerinden vazgeçerken kediler aksine özgürlüklerinden vazgeçmez.ÖZGÜRLÜKÇÜLERDİR ASLA NANKÖR DEĞİL...

Yorum Gönderme