BEBEK KEDİ BAKIMI

Annesiz bir bebek kediniz mi var? İlk yapmanız gereken bu miniği hemen bir veterinere götürüp muayene ettirmeniz. Veterineriniz gereken uygulamaları yapacak ve size gerekli bilgi ve malzemeleri sağlayacaktır. Yine de bir bebek kediye genel olarak nasıl bakmanız gerektiği ile ilgili birkaç şey yazmak istiyorum.

Çok küçük olan, yeni doğmuş kedi yavruları özel ilgiye ihtiyaç duyar, ona tıpkı bir bebek gibi bakmalısınız.
VÜCUT SICAKLIĞI:
Bebek kediler yaklaşık 5 haftalık olana dek kendi vücut ısılarını koruma yetisinden yoksundurlar. Bu yüzden kedinizi devamlı sıcak tutmalısınız; yavrular annelerine sokularak annelerinin vücut sıcaklığı ile ısınırlar, siz de annesiz yavruyu kendi vücut sıcaklığınızla ısıtabilirsiniz, ama tabi yavruyu sürekli kıyafetlerinizin altında tutamayacağınıza göre en iyi yol onun için uygun bir yatak hazırlamanızdır. En basitinden küçük bir mukavva kutuyu bu iş için kullanabilirsiniz. İçine yavruyu sıcak tutacak bir battaniye serin. Battaniyenin altına sıcak su torbası koyun ve suyun sıcaklığını sürekli kontrol edin.
BESLEME:
Minik yavrunuzu yaklaşık 3 saatte bir beslemeniz gerekir. Kediler için özel satılan biberon ve mamalardan alın. Mamayı tek seferde kullanacağınız kadar hazırlayıp (oda sıcaklığında olacak) biberona doldurun. Kucağınıza bir bez ya da havlu sererek minik yavrunuzu karın üstü buraya yerleştirin. Biberonu ağzına yaklaştırdığınızda kokuyu alıp kendisi emmeye başlayacaktır; eğer emmezse zorlamadan elinizle ağzını hafifçe açarak biberonu kediciğinizin ağzına yerleştirin. Yine emmezse kesinlikle zorlamayın ve hemen veterinerinize başvurun. Biberonu çok dik tutmayın: 45 derecelik bir açı idealdir. Kedinizin karnı doyunca kendiliğinden emmeyi bırakacaktır ve büyük ihtimalle de bu aktiviteden dolayı yorulmuş olduğundan kısa sürede uykuya dalacaktır. :)
TUVALET İHTİYACI:
Minik yavruların tuvaletlerini yapabilmeleri için de yardımınıza ihtiyaçları olacaktır. Anneleri yavrularının karınlarını aşağıya doğru yalayarak onların tuvaletlerini yapmalarını sağlamaktadırlar, siz de bunun için ılık su ile ıslatılmış bir parça pamuktan yararlanabilirsiniz. Nemli pamukla anne kedilerin yaptığı gibi nazikçe bebişinize karnından aşağıya doğru masaj yapın, tuvaletini yapınca da yine nemli bir bezle silerek temizleyin ve daha sonra kurulayın. Tuvaletini yapmıyorsa ya da ishal ise hemen veteriner hekiminize başvurun.
Bol miyavlı günler…

0 yorum:

Yorum Gönderme