BİR KEDİ SAHİPLENMEK İSTİYORUM!


Öncelikle her kedinin canlı bir birey olduğunu ve onların cansız oyuncaklarla bir tutulmaması gerektiğini unutmayalım. Bir kediyi sahiplendiğiniz andan itibaren o da sizin gibi evin bir ferdi, ailenin bir parçası olacaktır. Onu bir ömür boyu sevmeye ve ona ömrünün sonuna kadar bakmaya hazır mısınız? Kendisinden vazgeçilen ve terk edilen bir kedi inanılmaz mutsuz olur!

Bir kedi sahiplenmeniz için tüm koşullarınız uygun mu?
Evinizin tüm fertleri hazır mı?
Kedinizle ilgilenebilecek kadar vaktiniz var mı? Kediler köpeklere oranla daha az zaman ilgi isterler ama yine de birisinin en azından günde iki defa mamasını ve suyunu tazelemesi, kumunu temizlemesi gerekir.
Maddi durumunuz uygun mu? Kedilerin aslında çok da masrafları yoktur ancak yine de bazı masrafları vardır tabii: Maması, kumu, veteriner ücretleri… Benim kedim için yaptığım masraflar: ayda 50-100 lira kadar mamasına (kuru mama ve konserve mama), ayda yaklaşık 15 lira kumuna, 2 ayda bir, bir parazit tabletinin yarısı için yaklaşık 5-10 lira ve senede bir yapılan 3-4 adet aşısı için yaklaşık 150 lira.
Her şey tamam mı? :)
Kedimizi nasıl sahipleneceğiz?
Ben, cins kedi çılgınlığına kapılmayın derim. Bunun birinci sebebi, etrafımızda bolca yuvaya muhtaç kedi olması. Etrafta sürekli yavru kediler görebiliriz. Madem bir kedi sahiplenmeye karar verdiniz neden birinin hayatını kurtarmayasınız. Kedi kedidir! İkinci sebebi ise petshoplarda canlı hayvan satışının etik olmaması. Bir kere canlı bir varlığı köle alıp satar gibi pazarlıyorlar ve de çoğu kötü koşullarda barındırılıyor ve bakımına özen gösterilmiyor, bu yüzden de petshoplarda canlı hayvan satışına karşıyım. Sahipsiz hayvanları sahiplendirme çabası içinde olan bir çok internet sitesi var. Bu sitelerden birinden bir yavrucuğu kapın gitsin. Bizim Kajumuz da ailemize böyle dahil oldu.
Sahipleneceğiniz yeni kediniz ile mutluluklar dilerim. Bol miyavlı günler…

2 yorum:

Anonim dedi ki...

Bir kaç saat önce gidip marmara parkın petshopundan kedi alacaktım ama dediğiniz gibi köle satın alacağıma hayat kurtarırım daha güzel olur. Elinize sağlık paylaşım için

ÖZGE dedi ki...

Bravo :)) buna vesile olabildiysem ne mutlu bana :) hele de bu soğuklarda bir yavrucağın hayatını kurtarırsınız :)

Yorum Gönderme