BİR YAVRU KEDİ SAHİPLENDİM

Tebrikler! Ailenize sevimli bir kedicik kattınız ama ne yapacağınızı bilmiyorsanız buyurun :)
Kedinizi mutlaka bir veterinere götürerek kaydını yaptırın, karnesini çıkarttırın. İlk muayenesini yapan veteriner hekiminiz ihtiyaç halinde gerekli tedavilere başlayacaktır ve yavrunuzun besin ihtiyacına göre size mama ve/veya ek gıda tavsiyesinde bulunabilir.

ALIŞVERİŞ:
Ailenizin sevimli üyesi için alışveriş yapmaya hazır mısınız? Sizin için bir alışveriş listesi hazırladım:
1. Kedi kumu, kedi tuvaleti ve kürek: Piyasada çeşitli kedi kumları bulunmaktadır. Ben size topaklanma özelliğine sahip doğal bentonitten üretilmiş kedi kumlarını tavsiye ederim. Çok iyi koku tutma ve topaklanma özelliğine sahiptir ve temizliği çok kolaydır; delikli bir kürekle topaklanan kısmı kolaylıkla alıp atabilirsiniz. Kedi tuvaletleri de çeşit çeşittir ancak özellikle yavru kediler için çok derin olmayan 10-20 santim kadar genişlikte bir kap yeterlidir.
2. Mama ve su kapları: En sağlıklısı paslanmaz çelikten yapılmış olanlarıdır; ancak düzenli temizliğine özen gösterirseniz plastikten olanlarını da tercih edebilirsiniz.
3. Mama: Veterinerinizin tavsiyelerine uyun.
4. Tırmalama tahtası: Kedinizin eşyalarınızı tırmalamasını istemiyorsanız; bu içgüdüsel davranışını tırmalama tahtasında yapmasını sağlamak için mutlaka satın almanız gereken bir ürün bence.
5. Kedi fırçası: Kedinize, fırçalanma alışkanlığını yavruluktan itibaren kazandırmalısınız.
6. Kedi yatağı: Tamamen sizin zevkinize kalmış. Kediler bir mukavva kutuyu bile yatakları olarak sahiplenebilirler. Kediler, içine gömülebilecekleri, yumuşak, etrafı kapalı yerleri severler, bir mukavva kutuyu yan koyarak ve içine minder, battaniye, örtü yerleştirerek de bir kedi yatağına sahip olabilirsiniz.
7. Taşıma kabı: Kedinizi veterinere götürürken, seyahate giderken taşıma kabı kullanmak hem sizin için hem de kediniz için büyük rahatlık olacaktır.
8. Tasma, künye, çan: Özellikle kediniz dışarıya çıkacaksa mutlaka bir tasma edinmeli ve ucuna adının ve sizin iletişim bilgilerinizin yazılı olduğu bir künye asmalısınız. Hafif olanları tercih edin. Ve küçük kediniz ayaklarınızın altında dolanmaya bayılacağından olabilecek kazaları önlemek için siz de onun varlığına alışana kadar tasmasına küçük bir çan iliştirmenizde fayda var, böylece aniden ayaklarınıza dolandığında onu kolaylıkla fark edebilirsiniz.
9. Oyuncak: Piyasada kedilerin hoşlanacağı şekilde tasarlanmış çok güzel oyuncaklar var. Birkaç tane alırsanız, kedinizi çok mutlu edersiniz.

EVDE İLK HAZIRLIKLAR:
Mama ve su kaplarını, evin temiz ve kısmen sakin bir kenarına yan yana yerleştirin. Mutfak olabilir bence. Yerlerini değiştirmemeye çalışın. Mamasını ve temiz suyunu doldurun (sizin içtiğiniz sudan olsun, çeşme suyunu içme suyu olarak kullanmıyorsanız kedinizin suyunu da çeşmeden doldurmayın).
Tuvalet kabını uygun bir yere yerleştirin (biz mesela kedimizinkini kullanmadığımız küçük tuvaletimize yerleştirdik), içini kumla doldurun.
Tıpkı çocuklar gibi yavru kediler de çok meraklı ve hareketlidirler. Evinizi kediniz için uygun hale getirmek için küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir.
Zehirli maddeleri kaldırın: Kediniz için zehirli olan temizlik ürünleri, bazı süs bitkilerini (zambak, açelya, nergis, domates yaprakları ve sapı, ökse otu) kedinizin ulaşamayacağı yerlere kaldırın.
Elektrik kablolarına dikkat: Sallanan, açıkta kedinizin merakını uyandıracak elektrik kablolarını gizleyin.
Tehlikeli aletler, ipler, poşetleri ortadan kaldırın: Evinizdeki her türlü şeyi gözden geçirin ve kediniz için tehlikeli olabilecek şeyleri ortadan kaldırın. İğne, ataç gibi yutulabilecek küçük cisimler, boğulmaya sebep olabilecek poşetler, kedinizin boynuna dolanabilecek ip, kuşak gibi şeyler meraklı yavru kediniz için çok tehlikeli olabilir.
Eveet gelelim kedimizin yeni evine alışacağı aşamayaaa…
Yavru kedişiniz eve ilk geldiğinde korkabilir; üstüne çok gitmeyin, bırakın serbestçe evde dolaşsın, sessizce onu izleyin. Bir yere saklanırsa , zorla çıkarmaya çalışmayın, bırakın kalsın, bir süre sonra kendiliğinden çıkacaktır, tabi çıkması için oyuncakları ile onu teşvik edebilirsiniz J Mamasının ve kumunun yerini kendiliğinden keşfetmezse ortama alıştıktan ve rahatladıktan sonra yerlerini ona siz gösterin. Mama ve suyunun olduğu yere götürün ve mamasını koklatın. Daha sonra kumuna götürüp içine koyun, ön patilerini kuma sürtün ve nazikçe başını öne eğdirerek kumunu koklatın. Kediler iç güdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparlar; endişelenmeyin tuvaletini buraya yapması gerektiğini hemen anlayacaktır.

KÜÇÜK TAVSİYELER:
1. Mamasını ve suyunu her sabah ve akşam tazeleyin.
2. Kumunu günde en az bir kere mutlaka temizleyin. Mümkünse tuvaletini her yaptığında...
3. Kedinizi her gün fırçalayın ki fırçalanmaya alışsın.
4. Kedinizle her gün oyun oynamaya zaman ayırın. Oyun oynamak yavrunuzun psikolojik ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir.
5. Onu her fırsatta sevip okşayın ve konuşun. Kedinize ne kadar sevgiyle yaklaşır, onunla ne kadar sakin ve güzel konuşursanız kediniz de o kadar sevgi dolu ve sakin olur.
6. Kedinize kesinlikle vurmayın. Bu onun sadece sizden korkmasına sebep olur. Yapmasını istemediğiniz şeyleri yaparsa, onu kesin bir ses tonuyla “Hayır” diyerek uyarın.
7. Sadece tırmalama tahtasını tırmalamasına izin verin. İstemediğiniz bir yeri tırmalarsa “hayır” diyerek kedinizi ordan uzaklaştırarak tırmalama tahtasının önüne götürün. Tırmalama tahtasını kullandığında onu okşayarak güzel sözler söyleyerek ödüllendirin.
8. Yatak odanıza girmesini istemiyorsanız ya da yatağınızda yatmasını istemiyorsanız; odanızın kapısını kapalı tutun. Gece yattığınızda kediniz büyük ihtimalle kapınızın önünde miyavlayacak ve yanınıza gelmek isteyecektir. Onu duymazdan gelin, cevap vermeyin ve de kapıyı açmayın. Bir süre sonra yorulup uyumaya gidecektir ve büyük ihtimalle birkaç gün sonra da bu huyundan tamamen vazgeçecektir. Sabırlı olun, biraz miyavladıktan sonra kapınızı açarsanız, miyavladığı zaman size istediği şeyi yaptırdığını düşünecek ve bunu her türlü şeyde kullanacaktır.

Kedişinizle mutluluklar… Bol miyavlı günler…

0 yorum:

Yorum Gönderme